Noile instrumente de Inteligență Artificială presupun un proces de aprofundare a învățării. Pentru a ne adapta la aceste instrumente, este necesară o ”inginerie a minții”. Aceste teze au fost dezbătute în cadrul Cluj Innovation Days, care au reunit actori politici, cercetători științifici și antreprenori.

Adoptarea pe scară tot mai largă a instrumentelor de Inteligență Artificială transformă societatea umană. Însă aceste instrumente nu sunt la îndemâna oricui. Persoanele bine pregătite profesional și intelectual reușesc să se adapteze mai bine la această transformare, este de părere profesorul Stelian Brad, decanul Facultății de Inginerie Industrială, Robotică și Managementul Producției din cadrul Universității Tehnice Cluj-Napoca.

De asemenea, adoptarea instrumentelor de Inteligență Artificială presupune și mai multă învățare, adaugă profesorul Stelian Brad, care deține și funcția de președinte al clusterului Cluj IT.

Toate aceste teme, împreună cu multe altele, au fost dezbătute în cadrul Cluj Innovation Days, spune directorul general al custerului Cluj IT, Andrei Kelemen.

Cluj Innovation Days au avut loc loc în zilele de 28 și 29 mai. Evenimentul a fost organizat de clusterul Cluj IT și de Digital Innovation Hub 4 Society, două proiecte nonprofit.

Conferința ”Regina Maria și Transilvania”, organizată în Jucu

Comments

comments

By UP News