Iulie 2021 a fost cea mai caldă lună înregistrată vreodată pe glob, anunță Agenția Națională Oceanică și Atmosferică din SUA (NOOA). Cercetătorii precizează că acest record este un efect al crizei climatice care afectează planeta, potrivit RFI România.

”Primul loc este cel mai rău”, atrage atenția șeful NOOA, Rick Spinrad, care precizează că ”acest nou record se adaugă traiectoriei îngrijorătoare şi deranjante pe care criza climatică a plasat planeta”.

Temperatura globală a fost în iulie 2021 mai mare cu 0,01 grade Celsius față de precedentul record înregistrat în 2016 și confirmat în 2019 și 2020.

Înregistrarea temperaturilor pe Pământ a început acum 142 de ani.

Citiți mai mult AICI

Comments

comments

By UP News

Leave a Reply