Noua Unitate de Supraveghere şi Tratament Avansat al Pacienţilor Cardiaci Critici (U.S.T.A.C.C.) de la Institutul Inimii de Urgență pentru Boli Cardiovasculare ”Niculae Stăncioiu” din Cluj-Napoca a intrat în funcțiune joi, 12 august 2021.

Spațiul de funcționare al acestei unități este plasat în proximitatea Compartimentului de Primiri Urgențe de Specialitate, a Laboratorului de explorări invazive și a Secției clinice de Cardiologie intervențională, iar acest lucru asigură un parcurs rapid și eficient al pacientului din momentul prezentării în urgență până la supravegherea sa post intervenții invazive.

Potrivit reprezentanților spitalului, compartimentul a fost organizat în cadrul Secției Clinice Cardiologie I şi va asigura asistenţa medicală de înaltă specialitate pentru pacienţii internaţi în toate secţiile de cardiologie din cadrul institutului.

“Ne dorim ca, prin infrastructura asigurată, implementarea metodelor de investigație, a tratamentelor și îngrijirilor specifice, să funcționăm în parametri optimi pentru a contribui semnificativ la reducerea mortalității prin infarct miocardic acut și la diminuarea riscului de deces al pacienților aflați în stare critică”, precizat managerul Institutului Inimii Cluj-Napoca, Florin Crișan.

Unitatea de Supraveghere şi Tratament Avansat al Pacienţilor Cardiaci Critici are în componență 24 de paturi dispuse în 9 saloane, cu băi proprii, cu o capacitate cuprinsă între 1 – 6 paturi, deservite de 2 posturi de supraveghere permanentă și alte funcțiuni care asigură monitorizarea continuă și directă a tuturor pacienţilor. Investiția a fost realizată din fonduri alocate de Ministerul Sănătății din bugetul de stat – transferuri pentru finanțarea investițiilor la spitale și din fonduri proprii generate de Institutul Inimii de la Cluj.

Comments

comments

Leave a Reply