Cinci din cei şase militari ai detaşamentului AIAT, repatriat din Afganistan, au primit distincţia “Emblema de merit în slujba păcii” din partea MApN. Acordarea distincţiei a avut loc în cadrul unei ceremonii în cadrul căreia Regimentul 50 Rachete Antiaeriene Floreşti a primit placheta “Onoare pentru Cluj” din partea prefectului judeţului Cluj, Aurel Cherecheş.

Detaşamentul AIAT din cadrul Regimentul 50 Rachete Antiaeriene Floreşti, județul Cluj, format din şase militari, s-a reîntors din Afganistan, unde a avut drept misiune, timp de 6 luni, consilierea şi acordarea de asistenţă pentru două instituţii de învăţământ militar. Militarii români au lucrat într-o echipă multinaţională, care număra peste 150 de persoane din 11 țări NATO. Misiunea s-a desfăşurat în Kabul.

 

Foto: RFI.ro

Comments

comments

By UP News

Leave a Reply